جاذبه های کشور عضو شنگن فرانسه

پس از اخذ ویزای شینگن در مرکز ویزای شینگن اگر هدف سفرتان فرانسه باشد بد نیست با جاذبه های بیشتری از این کشور زیبا آشنا شوید یکی از این جاذبه ها استراسبورگ است که در اینجا به معرفی آن میپردازیم:

در نظر داشته باشید از بناهای تاریخی بسیار زیبای معماری غربی کلیسای جامع نوتردام با برج های عظیم و سر به فلک کشیده اش را می‌توان نام برد.

شهر استراسبورگ با وجود کلیسای سر به فلک کشیده، خانه های افسون کننده و ساختمان های متعلق به لویی پانزدهم، ویژگی های خاصی از دنیای باستان را دارد. خیابان های سنگفرش منحصر به فرد و کانل های دیدنی و زیبای میدان باستانی در جزیره ی گرندایل، از گردشگران برای بازدید از شهر دعوت می کنند. شهر استراسبورگ به لطف موقعیت عالی اش در میان مسیرهای عبور و مرور مهم و جاده های تجاری اش بر روی رودخانه ی راین، در تمام دو هزار سال تاریخچه اش شکوفایی و رونق داشته است. در قرن سیزدهم، این شهر ثروتمندترین شهر در امپراطوری مقدس روم و مهد شکوفایی هنر و آموزش بوده است. امروزه، استراسبورگ هنوز هم شهری فرهنگی محسوب می شود که شامل موزه هایی عالی از آثار هنریف باستان شناسی و صنایع دستی سنتی آلزاسی می شود.

1.کلیسای نوتردام در استراسبورگ

کلیسای نوتردام از بناهای تاریخی بسیار زیبای معماری غربی کلیسای جامع نوتردام با برج های عظیم و سر به فلک کشیده اش است. این کلیسای تحسین برانگیز خارج از ماسه سنگ های قرمز کوهستان وژ بنا شده و تکمیلش چندین قرن طول کشیده است و چندین گونه از سبک معماری رومانسک قرن 12 و سبک گوتیک قرن 15 را نشان می دهد. طبق داستان های برگرفته از انجیل، نمای خارجی این کلیسا با صدها اجساد و به منظور درس عبرت گرفتن سایرین پوشیده شده است. نمای خارجی غربی متعلق به قرن سیزدهم کلیسا، اثر هنری استاد اروین و جانشینانش است که مصائب حضرت عیسی را نشان می دهند. در قسمت جنوبی، تندیس نمادینی از کلیسا و کنیسه وجود دارد که حدود سال 1230 توسط هنرمند آلمانی ساخته شدند. دو قسمت که قرن پانزدهم به این کلیسا اضافه شد برج شمالی هشت وجهی ظریف و مناری تزئینی است. تا قرن نوزدهم، منار 142 متری کلیسای استراسبورگ بلندترین منار در جهان مسیحیت به شمار می آمد. 

کلیسای استراسبورگ در مقایسه با جلال و شکوه کلیسای شهر شارتر، پنجره‌ های فوق العاده ای با شیشه های رنگی دارد. باشکوه ترین این پنجره ها، پنجره ی رز در غرب و پنجره های ساخته شده به سبک بیزانس در قسمت گروه کُر است. نورهای رنگارنگی که از میان پنجره ها با سالن کلیسا می تابد فضایی معنوی و الهام بخش را برای عبادت کردن فراهم می کند. یکی دیگر از آثار زیبای این کلیسا تابلوفرش تاجگذاری مریم باکره است که یکی از بهترین دستاوردهای هنری مذهبی به حساب می آید. در قسمت جنوبی کلیسا ساعت نجومی (Harloge Astronomique) قرار دارد که متعلق به دوره رنسانس است. این شاهکار هنری بازدید کننده ها را هر روز ساعت 12:30 ظهر با نشان دادن حواریون سرگرم می کند. بعد از بازدید از داخل کلیسا، توریست ها می توانند از برج بالا رفته و از چشم انداز فوق العاده ی شهر، رودخانه ی پهناور راین، جنگل سیاه و کوهستان وز لذت ببرند. 
آدرس: ریو دو روهان 1، استراسبورگ

2. محله ی دباغ ها ( فرانسه کوچک)

جوی ترین بخش مرکز تاریخی استراسبورگ محله ی دباغ هاست که ماهیتی آلزاسی دارد. این ناحیه که قسمتی از گرند ایل ( جزیره ای بزرگ در رود ایل) است که مکانی برای میراث یونسکو به شمار می آید. محله ی دباغ ها که به فرانسه ی کوچک هم شناخته شده است، با کانال ها و کوچه های قدیمی و باریک پر پیچ و خمش که دورتا دورشان را خانه های نیمه چوبی فوق العاده ای در بر گرفته است، موجب رضایت توریست ها می شود. مابین قرن های 16 و 17، این منطقه محلی برای صیادها و چرم دوزها و دباغ ها بود. یکی از پر بازدیدترین مناطق این قسمت، Rue du Bain-aux-Plantes است که درMaison des Tanneurs دوست داشتنی ( که در حال حاضر یگ رستوران است) قرار دارد. پیاده روی در خیابان های سنگفرش این فرصت را به گردشگران می دهد که خانه های زیبایی که بالکن هایشان مزین به گل است را تحسین کنند. در کنار ساحل جزیره ی گرند ایل، گردشگران و محلی ها دور از هیاهو و شلوغی شهر از پیاده روی لذت میبرند. ساحل پر از درخت این رود به زیبایی این منطقه می افزاید. در جنوب غربی پل های سرپوشیده (Ponts Couverts) قرار دارد، چهار پلی که سقف دارند. چهارتا از برج های دفاعی قرون وسطایی این شهر هم روی این پل ها قرار دارند. پل گرند الکوز چشم انداز وسیعی به پل های دیگر و نمای شهر دارد. پل گرند الکوز در طول روز برای عموم باز است و در شب ها محدودیت دارد.

3. هتل کامغزل (Maison Kammerzell)


نزدیک کلیسای جامع یکی دیگر از پربازدیدترین جاذبه های استراسبورگ قرار دارد، هتل کامغرل. این ساختمان ( که حالا هتلی به همراه یک رستوران مشهور است و مقابل دفتر گردشگری قرار دارد.) زیباترین ساختمان قدیمی شهر است. هتل کامغزل به عنوان جواهر معماری آلزاسی به حساب می آید و زمینی سنگی، پله هایی نیمه چوبی، پنجره هایی سنتی و تزئینات حکاکی شده ش خوبی دارد. زمین این ساختمان و سنگ های خمیده و حکاکی شده اش در قرن پانزدهم مکانی برای فروش اجناس بازرگانان بود. یکی دیگر از خانه های نیمه چوبی و جالب توجهی که در این منطقه قرار دارد (در کنار کلیسای جامع (de la Cathédrale) و خیابان مغسیغ (Rue Mercière) ) داروخانه گوزن (Pharmacie de cerf) است. اسن ساختمان در سال 1567 در زمینی ساخته شد که از سال 1268 داروخانه ای در آنجا قرار داشت. نزدیکی خیابان یهودیان (Rue des Jerfs) خرابه هایی از قلعه باستانی رومی ها قرار داشت که میراث فرهنگی شهر که به دو هزار سال قبل برکی گردد را به بازدیدکنندگان نشان می دهد. 
آدرس: کلیسای جامع 16، استراسبورگ

4. کلیسای سنت توماس


کلیسای سنت توماس در قرن ششم ساخته شد و وقف مبلغ مسیحی سنت توماس شد. بعد از اینکه این کلیسا توسط آتش ویران شد، در قرن دوازدهم دوباره بازسازی شد. ساکنین استراسبورگ این کلیسا را با عشق و محبتی که دارند به نام Petite Fille de la Cathedrale به معنای دختر کلیسای جامع صدا می زنند. این ساختمان با وجود پنج راهرویی که دارد نمونه ی بارز معماری سبک گوتیک آلزاسی ها به شمار می آید. صحنه ی گروه کُر این کلیسا که به سبک معماری باروک ساخته شده است، مقبره ی باشکوه مارشال دی ساکس که به خاطر موقعیت ممتازش در ارتش معروف شده بود، را در خود جای داده است. در طی 800 سال کلیسای سنت توماس به دلیل نقشی که در طی اصلاح پروتستان های آلزاس داشت، مشهور شده بود. این کلیسا مرکزی برای اعمال مارتین لوتر در این ناحیه به شمار می آمد. این کلیسا هنوز هم برای عبادت پروتستان ها مورد استفاده قرار می گیرد و هر یکشنبه صبح و همینطور هرروز ظهر خدماتی مذهبی ارائه می دهد. 
آدرس: خیابان مارتین لوتر 11، استراسبورگ

5. کلیسای سنت پیر دو لوژن

کلیسای سنت پیر دولوژن در قرن هفتم به عنوان یک کلیسای کوچک مربوط به دوره ی مروینجیان کشف شد. در قرن یازدهم، این کلیسای کوچک تبدیل به کلیسایی به سبک رومانسک شد و در طی قرن های 13 و 14 به کلیسایی به سبک گوتیک تبدیل شد. سالن کلیسا طاق هایی زیبا با کنسول هایی حکاکی شده دارد که به شکل یک شیر که نمادی است از مارک مقدس و مردی است که در حال کشتن یک اژدهاست. صومعه ی سنت پیر دولوژن قدمتش به قرن یازدهم بازمیگردد و تنها صومعهی باستانی استراسبورگ به شمار می آید. طی بازسازی ها ( در سال 1524 آغاز شد) کلیسای سنت پیر دولوژن به خانه ای برای عبادت پروتستان ها تبدیل شد و از آن به بعد، برای عبادت کاتولیک ها و پروتستان مورد استفاده قرار گرفت. کلیسای سنت پیر دو لوژن هنوز هم یک کلیسای پروتستان مهم در استراسبورگ به شمار می آید و خدمات مذهبی سنتی، کنسرت ها و جشن ها را ارائه می دهد. 
آدرس: خیابان دِ لا نیو بلو، استراسبورگ

6. خانه آثار هنری نوتردام

در سال 1349 کارگرانی که مسئول نگهداری از کلیسا بودند، قلعه ای بنا کردند که خانه ای برای آثار هنری نوتردام نام گرفت. قسمت شرقی این ساختمان قدیمی ترین قسمت آن است ( و در قرن شانزدهم بازسازی شد) و قسمت غربی آن بین سالهای 1579 و 1585 ساخته شد. این خانه شامل موزه ی آثار هنری نوتردام می شود که تندیس ها و مجسمه هایی اصیل از کلیسا و نقاشی هایی کشیده شده توسط هنرمندانی از قسمت بالایی رود راین در آلزاس، را در خود دارد. 
آدرس: دو شتو 3، استراسبورگ

7. کاخ روهان ( موزه ی هنرهای زیبا و موزه ی هنرهای تزئینی)

کاخ روهان کاخی زیبا و متعلق به قرن هجدهم است که بین سال های 1732 تا 1742 محل سکونت شاهزاده بیشاپ بود (تا زمان انقلاب فرانسه) مابقی این ساختمان عظیم شامل سه موزه ی فوق العاده می شود. در طبقه اول کاخ روهان، موزه ی هنرهای زیبا وجود دارد که مجموعه ای عالی از نقاشی هایی از استادان ایتالیایی، اسپانیایی، فلمیشی، دانمارکی و فرانسوی از زمان قرون وسطی تا عصر حاضر را در خود دارد. آثاری از ساندرو بوتیچلی، گوستاو کوربه، اوژن دلا کروا، گیوتو، گویا، ال گرکو، پیتر بال روبنز و رونز در این موزه دیده می شود. موزه ی هنرهای تزئینی در طبقه همکف کاخ روهان قرار دارد، جایی که خانه ی سابق کاردینال های روهان بود. بازدیدکنندگان می توانند اتاق هایی مجلل از محل زندگی کشیش ها که شامل کتابخانه، اتاق کار، دعاخانه می شود و همچنین مجموعه ای از آثار هنری تزئینی را ببینند. ایم مجموعه عبارت است از ظروف سفالی، چینی، نقاشی ها، ساعت ها و آثاری از جنس طلا. در زیرزمین کاخ روهان، موزه ای باستان شناسی وجود دارد که یکی از بهترین مجموعه های عتیقه جات در فرانسه را داراست. ایم مجموعه شامل وسایلی از دوره ی ماقبل تاریخ تا قرون وسطی می شود. 
آدرس: دو شتو 2، استراسبورگ

8. موزه ی آلزاسی

موزه ی آلزاسی در خانه ی استاندار قرار دارد که در سال 1620 ساخته شد و مجموعه ای از هنرهای محلی، اسباب و اثاثیه منزل، لباس ها و اشیای منزل را داراست. بازدیدکنندگان می توانند هزاران شی را ببینند که نمایی از زندگی روستایی آلزاسی ها در قرن 18 و 19 را به نمایش می گذارند مانند زمین های کشاورزی و کوه های وژ. گردش در این موزه به بازدیدکنندگان اجازه می دهد افسون خانه های آلزاسی را حس کنند. 
آدرس: کیو سنت نیکولاس 23-25، استراسبورگ

9. فروشگاه خوک های شیرخواره

نزدیک به خانه ی آثار هنری نوتردام، فروشگاه خوک های شیرخواره که یکی از زیباترین میدان های شهر است قرار دارد. این میدان نامش را از فروشگاهی قدیمی که خوک های شیرخواره میفروخت گرفته است. کمی بیشتر که به سمت غرب بروید گرند بوشری ( دکان قصابی) را می بینید که در قرن 16 ام به عنوان یک گوشت فروشی بنا شد و حالا جایگاه موزه ای تاریخی است.

10. محله ی کروتنا

یکی از مناطق پر جنب و جوش استراسبورگ محله ی کروتناست که ترکیبی است از افسون دنیای قدیم و رستوران هایی مطابق آخرین مد، فروشگاه هایی مد روز و گالری های هنری. این منطقه و خانه های نیمه چوبی اش زمانی محل زندگی صیادان و ملوانان بود و خیابان هایش هم بر همین منوال نام گرفته اند، مانند خیابان سنت نیکولاس اوزوند (امواج سنت نیکولاس) و خیابان دِ لا تور دِ شپاغ ( ماهیگیران برج). ایم محله حال و هوای دوستانه ی یک روستا را دارد و ناحیه ای خوشایند و زیبا برای پیاده روی و بازدید است.

11. موزه ی تاریخی

موزه ی تاریخی در گرند بوشری ( ساختمان گوشت فروشی پیشین شهر) واقع شده است و به صورت جامعی نقاشی ها، هنرهای گرافیکی، اسلحه ها و اشیا عادی دیگری را به نمایش می گذارد. این مجموعه طی قرن ها از زمان قرون وسطی تا انقلاب کبیر فرانسه جمع آوری شده اند و چندین اتاق دارد که به دوره ی ناپلئون و مدرن اختصاص یافته است. بازدید کنندگان می توانند توسط این موزه درمورد سیاست، جامعه و اقتصاد استراسبورگ در طی چندین سال اطلاعات کسب کنندو این موزه مجسمه های سیاسی مهمی مانند ژنران زان باتیست کلبر را به نمایش می گذارد. همچنین دارای لباس ها و اسباب و اثاثیه منزل شهروندان عادی است که زندگی روزمره ی استراسبورگ قدیم را نشان می دهند. 
آدرس: خیابان Du Vieux Marche aux Poissons 2، استراسبورگ

12. موزه ی هنر مدرن و معاصر

آن سوی خیابانی که موزه ی تاریخی در آن قرار دارد، موزه ی رسوم قدیم واقع شده است که قدمت آن به سال 1358 باز می گردد. این ساختمان در حال حاضر موزه ی هنر مدرن نام دارد. این موزه مجموعه ای گرانقیمت از نقاشی های متعلق به قرن 19 و 20 را شامل می شود مانند آثار هانس آرپ، براک، کلی، مکس ارنست، رودین، رنوار و دگاس. 
آدرس: هانس جین آرپ 1، استراسبورگ

13. پارک نارنجستان

جنوب شرقی کاخ اروپا پارک زیبای نارنجستان قرار دارد که قدیمی ترین پارک در استراسبورگ به شمار می آید. این پارک در اوایل قرن 19 ام برای ملکه ژورفین ساخته شد. از عمارت کلاه فرنگی این باغ در حال حاضر برای نمایشگاه ها و برگذاری ضیافت ها استفاده می شود. این پارک برای پیاده روی عاشقانه و پیک نیک های دلگذیر مکانی مناسب است و با وجود دریاچه و آبشارش فضایی کاملا عاشقانه دارد. پیست ماشین سواری، باغ مینیاتوری و باغ وحش کوچکی ( بازدید از آن رایگان است) که در این پارک وجود دارد برای کودکان سرگرم کننده است. همچنین این پارک رستورانی با غذاهای لذیذ و یک سالن بولینگ دارد. 
آدری: خیابان اروپا، استراسبورگ

14. کاخ اروپا


استراسبورگ به دلیل اینکه شهری که نماد صلح و دوستی بعد از جنگ جهانی دوم است، به عنوان پایتخت اتحادیه ی اروپا انتخاب شده است. کاخ بسیار مدرن اروپا طی سالهای 1972 تا 1977 به عنوان یک قلعه ساخته شد و نه طبقه دارد. حیاط داخلی این کاخ اتاق خیمه مانندی دارد که محل گردهمایی مجلس شورای اروپا و 434 عضو از مجلس پارلمان اروپا است. 
آدرس: مجلس شورای اروپا، استراسبورگ